فراموش کردم
اعضای انجمن(61) جستجوی مطالب نظرات انجمن
جستجوی انجمن
عناوین پر بازدید ماه

جنگنده اف14(تام کت)-همراه عکس

منبع : http://www.daneshju.ir/forum/sitemap/t-8700.html
درج شده در تاریخ ۹۰/۰۳/۱۰ ساعت 18:45 بازدید کل: 2772 بازدید امروز: 1 0 می‌پسندم  
 

اف-14 تامکت هواپیمایی دو موتوره، بال متغیر و دو سرنشینه می باش که به منظور حمله و نابودی جنگنده های دشمن به صورت بیست و چهار ساعته و در هر وضعیت جوی و اقلیمی طراحی گشته است. اف-14 قادر است به طور همزمان بیست و چهار هدف را به وسیله سیستم های راداری پیشرفته خود شناسایی کرده و به وسیله موشک فوق پیشرفته فونیکس - که بر روی هیچ جنگنده دیگری قابل نصب نمی باشد - شش فروند از آنان را نابود نماید. همچنین تسلیحات اف-14 شامل موشک های دیگری از جمله موشکهای هوا به هوای ساید ویندر AIM-9L، موشک اسپارو AIM-7و موشک پیشرفته برد متوسط آمرام AMRAMMAIM-120و ترکیبی از راکتها و بمب های دیگر نیز می شود.
همانطوری که بیان شد، اف14 جنگنده ای دارای دو خدمه و دو سکان عمودی و همچنین بالهای متغیر می باشد. موتورهای اف-14 به طور موازی هم و در یک ساختار مرکزی شکل گرفته اند. ترمز های بال پروانه ای اف-14 در بین دو سکان عمودی و در سطوح بالا و پایین بدنه واقع شده اند.
بالهای این جنگنده به منظور جمع شدن اتوماتیک در هنگام پرواز برنامه ریزی شده اند (البته همراه با یک کنترل دستی برای تغییر اندازه زاویه بالها در مواقع غیر پرواز). دو سکان عمودی، متمایل بر روی سطح بالایی موتور و منحرف به سمت خارج سوار شده اند. دامنه عادی جمع شدن بالها از 20 درجه تا 68 درجه و برای جاگیری کمتر روی عرشه ناوهای هواپیما بر تا 70 درجه می باشد. نا گفته نماند سرعت جمع شدن بالها 7/5 درجه بر ثانیه است.
شمار می آید.
سیستم پالس دوپلر AWG-9یک رادار چند حالته است که قادر به شناسایی بیست و چهار هدف به طور همزمان و شلیک مستقیم به شش عدد از آنان می باشد. البته این سیستم که در دهه 1960 طراحی شده است، یکی از قدیمی ترین سیستم های رادار هوا به هوا می- باشد که هنوز هم بسیار پرقدرت می نماید و با استفاده از نرم افزار های کنترلی جدید توانایی های آن برای تبدیل به یک سیستم برای قرن بیست و یکم افزایش می یابد.
کاکپیت اف-14 دارای یک سیستم هد آپ دیسپلی (HUD-Head Up Display) کیسر (AN/AVG-12(Kaiserو دستگاه نمایش موقعیت افقی و عمودی هواپیما می باشد. همچنین یک دستگاه دوربین راداری نورث راپ AN/AXXبرای شناسایی هدف های ماورای دید بصری (BVR) در دوردست به کار می رود. در اف-14 یک سیستم تلوزیونی وضوح بالای مداربسته با قابلیت پخش انتخابی در هر یک از کاکپیت ها (FOV) نیز تعبیه شده است . این سیستم مدار بسته می تواند با نصب در کاکپیت عملیات را به وسیله سیستم تلوزیونی کاکپیت ها ضبط نماید. البته یک سیتم جدید تر نیز در حال نصب بر روی هرسه مدل اف-14 (A+,B,D) می باشد. تجهیزات الکترونیکی اف-14 نیز شامل رادار هشدار دهنده و کنترل AN/ALR-45، رادار هشدار گیرنده AN/ARL-50، سیستم پرتاب فلر (گوی های آتشینی که باعث گمراه شدن موشک های حرارتی می- شوند) AN/ALE-29/39(این سیستم در بین دو سکان عمودی در پشت بدنه هواپیما قرار گرفته است) و سیستم سردرگم کننده رادار های دشمن SandersAN/ALQ-200 Deception Jamming Podمی شود.
تامکت قابلیت حمل یک توپ 20 میلیمتری داخلی گتلینگ را که در سمت چپ بدنه واقع گشته است، دارا می باشد. این جنگنده می تواند انواع موشک های فونیکس، سایدویندر، اسپارو و موشک میان برد پیشرفته AIM-120را حمل نماید. بیش شش موشک فونیکس در چهار مقر زیر بدنه و بین موتور ها و دو مقر در قسمت ثابت بالها، دو سایدویندر در مقر های ثابت بالها و بالای موشک فونیکس می تواند حمل شود.
اف-14 تامکت اولین پروازش را در 20 دسامبر 1970 و اولین پرواز عملیاتی اش را در سال 1973 انجام داد. قبل از انقلاب سال 1979، 79 فروند اف-14 به ایران تحویل شد. البته تعدادی از جنگنده های ارزشمند در جنگ میان ایران و عراق از بین رفتند تعداد باقیمانده نیز به دلیل فقدان وسایل یدکی قابل به پرواز نبوده و زمینگیر هستند. در حال حاضر نیروی دریایی آمریکا 699 فروند از این پرنده ارزشمند را (در تاریخ نگارش این متن) در خدمت خود دارد.

معرفی مدل های گوناگون اف-14 تامکت:

*F-14 Aاولین نمونه گونه اف-14 می باشد. این مدل به وسیله دو موتور TF30-P414Aتجهیز شده است. تعداد شصت فروند از اف-14 های مدل ای در حال تجهیز به سیستم اقدام متقابل هشدار و کنترل AN/ALR-67، سیستم لانتیرن LANTIRNو سیستم نمایش اطلاعات تاکتیکی قابل برنامه ریزی می باشند. همچنین
در تمام سری ها اف-14 سیستم اتوماتیک کنترل پرواز (AFCS) در حال جایگزینی با سیستم کنترل پرواز دیجیتال (DFCS) می باشند. در اواخر دهه 1970، حوزه دفاع هوایی آمریکا مشکلات اساسی موتورهای اف-14 با موتور TF30و هواپیماهای اف-16 و اف-15 با موتور های F-100را ارزیابی و ازمایش نمود. آین حوزه به طور بسیار جدی به تحلیل مشکلات موتورهای اف-14 پرداخت. سرانجام، تصمیم بر آن شد که به جای ارتقا دادن و بهبود بخشیدن موتور های عیب دار فعلی، بهتر است موتور های کاملاً جدیدی جایگزین این نوع موتور ها شوند، به طوری که موتور های جدیدی که در مدلهای پایانی اف-14 تعبیه شد، کاملاً تکافوی نیاز های آن را می کرد. همچنین موتورهای اف-14 مدل Aنیز در حال بهبود بخشی هستند؛ چه بسا که اگر از ابتدا موتور های جانشین خوبی برای موتور های فعلی این مدل موجود بودند، این موتور ها موتور هایی نبود که نیروی دریایی حاضر به به کار گرفتن آن ها بر روی اف-14 باشد. در اواسط دهه 90 تنها تغییری که در اف-14 داده شد عبارت بود از معرفی یک سیستم کنترل کنترل پرواز دیجیتال که خلبان را از انجام مانور های خطرناک یا نا ایمن باز داشته ، بار مسئولیت و وظیفه را بر روی خلبان تقلیل داده و باعث می شود که خلبان نسبت به موقعیتی که در آن است، اقدام به بهترین عمل نماید.سرمایه گذاری برای پیاده کردن این سیستم از سال 1996 شروع شد (حدود 80 میلیون دلار).همچنین سیستم تاکتیکی شناسایی هوابرد (TARPS) با سیتم دیجیتال آن جایگزین شده و سیستم پرتاب فلر بول به عنوان جزئی از برنامه کامل کننده اضافه خواهد گشت. البته اعمال این تغییرات، باعث تغییر نقش هوایی اصلی اف-14 Aنخواهد شد.

* اف-14 مدل Bرا می توان هم یک اف-14 Aبازسازی شده بنامیم، هم یک جنگنده جدید به تمام معنا، که هر یک از این مدل با موتورهای پرقدرت F-110-GE-400، که با موتور TF30-P414اف-14 های قدیمی جایگزین شده اند، مجهز شده است. 

 

 

مدیر انجمن: مهدی نصیری
خداحافظ(david007 )
۹۰/۰۳/۱۰ - 22:17
ما هم در عوض توپولوف داریم که همه رو مستقیم میبره بهشت :-)):-)):-)):-)):-))
احساس(post )
۹۰/۰۳/۱۴ - 04:36
are ba shaian movafegham.@};-:-))
ستاره محمدی(ninanini )
۹۰/۰۳/۱۶ - 17:49
حرفتون محشر بود:-))
علی هستم(aliGsm )
۹۰/۰۳/۱۹ - 02:25
ولی خیلی حال میده باهاش بری شکار ;)
دمشگرم اونی که ساخته اینو ایران هم یکی ساخته که پرواز مستقیم تا اروپا میره و موتوره پیکان روشه رو یکی هم داره کار میکنه که امکاناتش یکم بیشتره و تا نزدیکیهای آمریکا میره قراره روش موتوره آر دی بزارن :-)):-)):-)):-))


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبریک به تمام دست اندر کاران بی تدبیر و خفت پذیران همیشگییارب روا مدار که......میــــم مثل مــــادر ...آموزش لغات کتاب 504 واژه به روش LTR برای اولین بار در میانه....سلام بفرمایید دهانتان را شیرین کنید حتما تا آخر بخونیدبانوی دوعالم وحجابشآموزشگاه کنکاش برگزار می کند:^^*** خرید انواع سامانه های پیامکی با قیمت های نازل ***^^اقای دادستان واداره اوقاف:به داد دارالقران شهید داوود اختیاری وهیت دیوانگان علی اکبر برسید؟؟قابل توجه دانش آموزان، دانشجویان، فارغ التحصیلان، کارجویان و شاغلین
کاربران آنلاین
مینااسماعیلیان بی تانم امیرانصاری lı._ ıvıe _.ıl علیرضاامیرخیزی pedram 2014 iNvOk3._.FoR._.D3aD شب گرد تنها*** گهواره خالی اد کنید منو lilil HamiD_Zx llil بهروز صادقی مهسا غفاری. *رها71* alizadeh tabrizi علی صفوی گل پری90* عسل(آدرس سایت برو پروفایلم) دنیا جون* راهتو عوضی برو ولی با عوضی راه نرو* AA-Rostami اشک عاشق eNd............ ı. Amir R3Za .ı جمشید جهانگیرزاده سیدعلی موسوی* (-_-)چشم به راه(-_-) .مهلا 30 .*باران*. شایان M.R.M Se7en ترکمانچای فروشگاه APPLE .__AdMiraL__. شرکت زیارتی وگردشگری سفیرمیانه ممول کوچولو سنگ فروشی زاینده رود اصفهان چشم انتظار ***mohamad*** شکست سکوت پری سا-شهاب یاسمن یاسی حالم ردیفه.... فروشگاه لوازم اسپرتی و لوکس خودرو (رعد اسپرت) ncyeh yaghoubi khoshgel asheg قصه تنهایی فروشگاه لاوین انلاین نانازی بابا امین اسپرت Absolute1991 الثری الله حمیدرضا ناصری h20m-jigilove سودا جوون امیر 62 وحید الپاچینو آیلین مهرور آزمایشگاه الکترونیک وبر شایان عیوضی . یاسرمیرزائی salarzeuos افشین رستمی . تنهای عاشق****** *مشک ختن* elman turanli omid_h_021 سعید کریمی. سهندبالاسی ضحا 1359 .یونس ناصری. سهیل راد به نام من*به کام تو مهدی آپاچی

مسئولیت کلیه مطالب به عهده نویسندگان و ارسال کنندگان آن است